e-city
English version Home Nightlife Ξενοδοχεία & Ταξίδια Cinema & Theaters Σχολές, Φροντιστήρια, Ελ. Επαγγελματίες, Τεχνικοί Αγορά Σπόρ & Χόμπυ

  Αναζήτηση
 
Aλλες πόλεις





Η περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μνημεία

Τοπικά Προϊόντα



Διαδρομές

Εκδηλώσεις




Διεθνής Έκθεση

Χρήσ.Τηλέφωνα
Υπηρεσίες
Προξενεία
Συγκοινωνίες
Νοσοκομεία
Κάντε τις καταχωρήσεις
σας on-line
ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Hellas ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ
Τσιμισκή 87
τηλ-fax : 2310 238862
Αρχική Σελίδα > Επικαιρότητα



ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΡΑΜΑ ΣΤΗ... ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Τρία κινηματογραφικά αφιερώματα ετοίμασε η Λέσχη Κινηματογράφου του Εργατουπαλληλικού Κέντρου Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια των προφεστιβαλικών εκδηλώσεων του 6ου Διεθνούς Πανοράματος Ανεξάρτητων Δημιουργών.

Το πρώτο αφιέρωμα περιλαμβάνει «Το Φεστιβάλ της Δράμας ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη», κατά το οποίο θα παρουσιαστούν οι βραβευμένες ταινίες του 26ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 2003, καθώς και το «..η Ελλάδα που αντιστέκεται, η Ελλάδα που ανασαίνει…», στο οποίο θα προβληθούν ταινίες ελληνικού κινηματογράφου.

Το δεύτερο κομμάτι των προφεστιβαλικών εκδηλώσεων είναι αφιερωμένο στην Ελλη Λαμπέτη, 20 χρόνια μετά το θάνατό της, με ταινίες της που σημάδεψαν μια ολόκληρη εποχή, με την υποστήριξη της Ταινιοθήκης της Ελλάδος.

Το τρίτο αφιέρωμα αφορά το «Θρίλερ» με την υποστήριξη του Κινηματογραφικού Αρχείου του Νίκου Μπιλιλή-Μακεδονική Ταινιοθήκη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΣ
Πέμπτη 5/2 9μ.μ
«Ρέντ Σκάϊ» του Παναγιώτη Φαφούτη 16' (2ο Βραβείο ταινίας Μυθοπλασίας, Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Πάνο Βουτσαρά Κίνητρο –Διάκριση ΕΚΚ, Διάκριση Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)
«Paint it Black» του Νίκου Λερού 13' (Τιμητική Διάκριση Β' ανδρικού ρόλου στον Δημήτρη Καντακουζηνό, Κίνητρο –Διάκριση ΕΚΚ, Διάκριση Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)
«Η Κούκλα» του Αλέξανδρου Κακαβά 10' (Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Εύη Ζαφειροπούλου)
«Μόνο για πάντα» του Μιχάλη Κωσταντάτου 11' (Διάκριση-Κίνητρο ΕΚΚ)
«Αποθυμιά» του Μάνου Γιαμαλάκη 7' (1ο Βραβείο για την κατηγορία «Έλληνες του Κόσμου», Βραβείο ΕΤΕΚΤ)
«Ιζαμπέλ» του Αρσένη Πολυμενόπουλου 19' (Διάκριση-Κίνητρο ΕΚΚ)
«Όχι πια ιστορίες αγάπης» της Στρατούλας Θεοδωράτου 24' (Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Ελισάβετ Ναζλίδου, Τιμητική Διάκριση β' γυναικείου ρόλου στην Πέπη Οικονομοπούλου, Κίνητρο –Διάκριση ΕΚΚ, Βραβείο ΕΤΕΚΤ, 3ο Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)

Παρασκευή 6/2 9μ.μ
«Χαραυγή» του Γιάννη Κατσάμπουλα 17' (Ειδικό βραβείο ταινίας με κοινωνικό προβληματισμό, Εύφημη Μνεία στον Αρκάδιο Νικολαϊδη, Κίνητρο –Διάκριση ΕΚΚ, 2ο Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)
“Skipper Straad” της Ειρήνης Βαχλιώτη 35' (1ο βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας, Καλύτερη Βαλκανική Ταινία 9ου Διεθνoύς Φεστιβάλ, «Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Σκηνοθετικής παρουσίας στη μνήμη της Τώνιας Μαρκετάκη», Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Παναγιώτη Κλειδαρά, Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Ντέννη Βαχλιώτη, Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Ντέννη Βαχλιώτη, Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Ντίνο Κίττου Εύφημη μνεία στη Δέσπω Διαμαντίδου, Κίνητρο –Διάκριση ΕΚΚ, Βραβείο ΠΕΚΚ, 1ο Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)
«Τα μυστικά της πόλης» της Έλενας Δημητρακοπούλου 11' (1ο Βραβείο Σπουδαστικής ταινίας, Βραβείο ΕΤΕΚΤ, Διάκριση Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)
«Στον Τοίχο» της Μάρσας Μακρή 7' (Τιμητική Διάκριση Μουσικής στον Μηνά Αλεξιάδη)
«Πες μου χρόνια πολλά» του Νίκου Κρητικού 20' (Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στην Κατερίνα Φιλιώτου)
«Το ψυγείο» του Γιώργου Σιούγα 20' (Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης», Τιμητική Διάκριση Ανδρικής Ερμηνείας στον Γιώργο Πυρπασόπουλο, Τιμητική Διάκριση Σπέσιαλ Εφφέ στον Φίλιππο Μαρμούτα Διάκριση Ποιότητας Υπουργείου Πολιτισμού)

Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΑΣΑΙΝΕΙ
Τρίτη 3/2 9μμ
«AΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ» του Νίκου Παναγιωτόπουλου

Τρίτη 10/2 9μμ
«ΚΙΕΡΙΟΝ» του Δήμου Θέου

Τρίτη 17/2 9μμ
«ΡΙΖΟΤΟ» της Όλγα Μαλέα

Τρίτη 24/2 9μ.μ
«ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΛΕΜΜΥ ΚΩΣΙΟΝ» του Νίκου Ζερβού