e-city
English version Home Nightlife Ξενοδοχεία & Ταξίδια Cinema & Theaters Σχολές, Φροντιστήρια, Ελ. Επαγγελματίες, Τεχνικοί Αγορά Σπόρ & Χόμπυ

  Αναζήτηση
 
Aλλες πόλεις





Η περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μνημεία

Τοπικά Προϊόντα



Διαδρομές

Εκδηλώσεις




Διεθνής Έκθεση

Χρήσ.Τηλέφωνα
Υπηρεσίες
Προξενεία
Συγκοινωνίες
Νοσοκομεία
Κάντε τις καταχωρήσεις
σας on-line
ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ
Hellas ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ
Τσιμισκή 87
τηλ-fax : 2310 238862
Αρχική Σελίδα > Επικαιρότητα



ΓΑΛΛΙΚΟ ΣΙΝΕΜΑ ΣΤΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝ

Εβδομάδα Γαλλικού Κινηματογράφου διοργανώνει το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, από την Παρασκευή 26 Μαρτίου μέχρι την 1η Απριλίου, κατά τη διάρκεια του οποίου θα φιλοξενηθούν στο Ολύμπιον περισσότερες από 20 ταινίες.
 
Το πρόγραμμα των προβολών:
 
Παρασκευή 26/3
18:30 ΑΣΑΝΣΕΡ ΓΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ / ASCENSEUR POUR L'ECHAFAUD, 90', του LOUIS MALLE
20:30 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΛΙΓΜΩΝ / L'ESQUIVE, 117', του ABDELATIF KECHICHE (Επίσημη έναρξη, παρουσία του σκηνοθέτη)
23:00 ΜΕΝΩ! / JE RESTE!, 98', της DIANE KURYS
 
Σάββατο 27/3
 
17:00 Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΩΝ ΒΑΤΡΑΧΩΝ / LA PROPHƒTIE DES GRENOUILLES, 90', του JACQUES-REMY GIRERD
18:30 ΔΕΡΜΑ ΓΑΪΔΑΡΟΥ / PEAU D'ANE, 100', του JACQUES DEMY
20:30 ΤΡΙΠΛΟΣ ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ / TRIPLE AGENT, 115', του ERIC ROHMER, Παρουσία της Κατερίνας Διδασκάλου
23:00 ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ Ο ΟΤΑΡ / DEPUIS QU'OTAR EST PARTIΙ, 102', της JULIE BERTUCCELLI
 
Κυριακή 28/3
17:00 Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΩΝ ΒΑΤΡΑΧΩΝ / LA PROPHƒTIE DES GRENOUILLES, 90', του JACQUES-REMY GIRERD
18:30 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΣΙ/ APRES VOUSΙ, 110', του PIERRE SALVADORI
20:45 ΝΑΤΑΛΙΙ / NATHALIEΙ, 105', της ANNE FONTAINE
23:00 H ΩΡΑ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ / LE TEMPS DU LOUP, 113', του MICHAEL HANEKE
 
Δευτέρα 29/3
18:30 ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΣ / STUPEUR ET TREMBLEMENTS, 107', του ALAIN CORNEAU
20:45 ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΙ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ / BON VOYAGE, 114', του JEAN-PAUL RAPPENEAU
23:00 H ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΗΣ ΛΗΣΜΟΝΙΑΣ / LES MARINS PERDUS, 107', της CLAIRE DEVERS
 
Τρίτη 30/3
18:30 TO TANΓKO TΩN RASHEVSKI / LE TANGO DES RASHEVSKI, 100', του SAM GARBARSKI
20:45 ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ / UN HOMME ET UNE FEMME, 107', του CLAUDE LELOUCHE
23:00 Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / LE COEUR DES HOMMES, 102', του MARC ESPOSITO
 
Τετάρτη 31/3
18:30 ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΪΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / TOUS LES MATINS DU MONDE, 114', του ALAIN CORNEAU
20:45 TZANIΣ ΚΑΙ ΤΖΟΝ / JANIS KAI JOHN, 105', του SAMUEL BENCHETRIT
23:00 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΛΙΓΜΩΝ / L'ESQUIVE, 117' του ABDELATIF KECHICHE
 
Πέμπτη 1/4
18:30 ΖΙΛ ΚΑΙ ΤΖΙΜ / JULES KAI JIM, 110', του FRANCOIS TRUFFAUT
20:45 Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / LE COEUR DES HOMMES, 102', του MARC ESPOSITO
23:00 BLUEBERRY, 124', του JAN KOUNEN